KOMPENSACJA MOCY BIERNEJ

Chciałbyś aby Twoje rachunki z energię były niższe? Możemy Ci w tym pomóc!  Jeśli na Twoim rachunku znajduje się obciążenie za energię bierną to trafiłeś w dobre ręce.

Pokrótce wyjaśnimy czym jest energia/moc bierna i jak można ją kompensować.

MOC BIERNA – definicja
Moc bierna jest częścią energii, która nie zostaje zamieniona na pracę, a która przepływa pomiędzy odbiornikiem a źródłem energii. Jest ona jednak niezbędna do wykonania tej pracy a co za tym idzie urządzenia muszą ją pobierać.  Jest ona konieczna do wyprodukowania pola magnetycznego w transformatorach, silnikach indukcyjnych czy też dławikach.

W zależności od rodzaju odbiorników wyróżnia się:

  • energię (moc) bierną indukcyjną – transformatory, silniki indukcyjne czy też dławiki;
  • energię (moc) bierną pojemnościową – kondensatory, odcinki kabli będące pod napięciem.

NIEKORZYSTNE SKUTKI MOCY BIERNEJ
Wytworzenie energii biernej w podstawowym źródle (generatory w elektrowni), niesie za sobą wiele niekorzystnych skutków tak dla dostawców energii jak i dla ich odbiorców.  Energia bierna przepływająca przez sieć przesyłową powoduje obniżenie jej przepustowości oraz zwiększenie strat mocy. W głównej mierze to odbiorcy, a głównie zakłady przemysłowe, płacą dosłownie za te negatywne skutki. Elektrownie natomiast aby zminimalizować straty na sieciach, podpisują umowy z odbiorcami, w których ustalana jest odrębnie dla każdego przedsiębiorstwa tzw. wartość tangensa kąta przesunięcia fazowego – tgα, zawierająca się niejednokrotnie w zakresie 0,2 – 0,4. Przekroczenie tej wartości równoznaczne jest z naliczeniem dodatkowych opłat. Niejednokrotnie odbiorcy nie mają świadomości jaka jest kwota obciążenia i czy w ogóle są obciążeni za ponad umowne limity, gdyż zapis na fakturach jest niejasny. Dla odbiorców to nie jedyny negatywny skutek mocy biernej, jej działanie powoduje m.in. straty mocy czynnej w kablach zasilających powstające z przepływu prądu biernego, obniżenie drożności sieci rozdzielczej czy w końcu redukcja napięć w oddalonych od źródła zasilania punktach.

KOMPENSACJA MOCY BIERNEJ
Najlepszym rozwiązaniem problemu jest równoległe podłączenie do odbiornika indukcyjnego, dobrze dobranego kondensatora. Pozwoli to na wygenerowaniu potrzebnej mocy biernej w obrębie odbiornika zamiast transferować ją siecią elektroenergetyczną. Ponadto taka praca efektywnie działa na pracę pozostałych odbiorników podpiętych do sieci i są bardziej ekonomicznie wykorzystane. Prawidłowa kompensacja potrzebuje dokładnej analizy pomiarów parametrów sieci, w celu doboru najbardziej korzystnego urządzenia. Najbardziej popularną i efektywną formą kompensacji są kondensatory energetyczne lub automatyczne baterie kondensatorów.

Może myślisz, że takie obniżanie rachunku u Ciebie jest NIEMOŻLIWE – nic bardziej mylnego:

  • zadzwoń do nas i umówimy się na bezpłatną konsultację,
  • przeanalizujemy fakturę za energię elektryczną pod kątem naliczania ponad umownych opłat,
  • wypróbuj jedną z naszych usług, aby przekonać się jak łatwo obniżyć rachunki.

Zatrudniamy wykwalifikowaną kadrę techniczną posiadającą stosowne uprawnienia. Nasi pracownicy dostępni są całodobowo.

Zadzwoń już dziś, aby otrzymać szczegółową ofertę na kompensację mocy biernej: +48 507 173 313